0212 503 16 16

Pnr Kontrol

Havayolları Uçuş Kuralları

Her Yolcu İçin Bilinmesi Gereken Genel Bagaj Kuralları

Bagaj, seyahat edecek yolcuya ait giysi ve özel eşyalar anlamına gelir. Kayıtlı ve kayıtsız (kabin bagajı) olmak üzere iki tür bagaj vardır.
Bagajınız, gideceğiniz ülkenin gümrük kuralları uyarınca son noktaya kadar taşınır. Bagajınızı son varış noktasında alıp alamayacağınızı öğrenmek için lütfen check-in görevlisine danışınız.
Bagajınızda taşınması yasak olan tehlikeli maddelerin olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.
Yolcu üzerinde, kabin ve kayıtlı bagajlarda aşağıdaki maddelerin taşınması yasaktır.
Alarm ile donatılmış evrak çantaları, güvenlikli ataşe çantaları
Lityum pil içeren veya işaret, aydınlatma mühimmatı içeren maddeler
Patlayıcılar, mühimmat, havai fişek ve işaret fişekleri
Kamp gazı ve sprey gibi gazlar (yanıcı, yanıcı olmayan, derin dondurulmuş ve zehirli)
Boya, çakmak, çakmak gazı ve tiner gibi yanıcı maddeler
Kibrit ve kolayca tutuşan maddeler, kendiliğinden tutuşabilen maddeler, suyla temas ettiğinde tutuşabilen maddeler gibi yanıcı katılar
Oksitleyici maddeler (ağartıcı tozu ve peroksit gibi)
Zehirli (toksit) ve bulaşıcı maddeler
Radyoaktif maddeler
Aşındırıcılar (cıva içeren termometreler, asitler ve sıvı akü gibi)
Yaralayan aletler, yüze püskürtülünce insanı sersemleten kimyasal maddelerle, biber gazı spreyi gibi tahriş edici veya insanı güçsüz duruma getiren maddeler
Manyetik maddeler,
Medikal oksijen tüpleri (sadece kayıtlı bagaj olarak kargo kompartımanında taşınabilir.)
Lütfen güvenliğiniz için bagajlarınızı kendiniz hazırlayınız ya da hazırlanmasına nezaret ediniz. Bagajlarınızı hazırlarken kapalı kutu, paket ve tüm ambalajları kontrol etmeye özen gösteriniz. Lütfen başkasına götürülmek üzere size verilen hiçbir eşyayı kesinlikle kabul etmeyiniz.
Kayıtlı veya kayıtsız bagajda kabul edilmeyen maddeler ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Lütfen uçak biletinizi alırken varış ve kalkış ülkelerindeki uygulamalarla ilgili bilgi talep ediniz.
Mücevher, para, cep telefonu, bilgisayar, doküman vb. değerli eşyalarınızı kabin bagajlarınızda taşıyabilirsiniz.
Vardığınız havalimanında bagajınızı bulamamanız veya herhangi bir hasarla karşılaşmanız durumunda ilgili havayolu kontuvarlarındaki yetkililerden yardım talebinde bulunmalısınız.
Kabinde taşıyabileceğiniz el bagajlarıyla ilgili Kabin Bagajı (El Bagajı) Yolcunun kendi denetim ve sorumlulukları altında olan, yolcu kabininde ücretsiz taşınan, 55x40x23 cm ebatlarında ve 8 kg ağırlığında olan bagajlardır.

Hangi durumlarda bagajlarınız uçuşlara kabul edilmez?

Bagajınız,
  • Uçağı, yolcuları ve diğer yükleri tehlikeye düşürebilecek nitelikteyse,
  • Düzgün ve güvenli taşımayı sağlayacak şekilde paketlenmemişse,
  • Kalkış yapılan, varılacak veya üst geçiş yapılacak herhangi bir devletin kanunları ya da kurallarıyla taşınması yasaklanmış yükler içeriyorsa,
  • Ebatları bakımından uygun değilse,
  • 1 parçanın ağırlığı 32 kg’ı geçiyorsa,
  • Taşınması yasak olan tehlikeli madde(ler) içeriyorsa,uçuşlarımıza kabul edilmeyecektir.
 

Evcil Hayvan

Evcil hayvanlarınızı Türk Hava Yolları uçuşlarında beraberinizde götürebilirsiniz. Bunun için evcil hayvanınızın geçerli bir aşı ve sağlık sertifikasının bulunması; giriş izinleri ve transit ülkeler tarafından istenen diğer belgelerin de tam olması gerekmektedir.

Uçuşlarda Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar

Pitbull terrier, amerikan pitbull terrier, bull terrier, amerikan staffordshire terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro, rottweiller, staffordshire bull terrier Neopolitan Mastiff, Spanish Mastiff, Dogue de Bordeux, Roman Fighting Dog, Bandog Tosa Inu, Mastiff, Tibetan Mastiff, Doberman, pincher doberman, American Bulldog, Caucasian owtscharka, Mastino Napolitana gibi tehlike arz eden köpekler uçuşlarımıza kabul edilememektedir.
 

Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Uçaklarımızda, hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında, sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar (saka kuşu, muhabbet kuşu, kanarya) evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.
Rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gerekmektedir.
Yolcu kabininde taşınabilen evcil hayvan kontenjanı, uçak tipine göre farklılık göstermektedir.
Yolcu kabininde veya kargo kompartımanında taşınacak evcil hayvanın uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yolcu ile birlikte yapılmaktadır.
Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı vb. evraklar kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır.
Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.
Yolcu beraberinde taşınacak olan evcil hayvan da ücrete tabidir. Evcil hayvan kafes/çantası ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık üzerinden o parkur için uygulanan fazla bagaj ücreti (kilo veya parça sistemine göre), yolcunun serbest bagaj taşıma hakkı hariç tutularak, tahsil edilir.
Yolcu beraberindeki evcil hayvan kafesinin üzerinde “yolcunun adı-soyadı, adresi, telefon bilgileri, evcil hayvan adedi ve evcil hayvanın adının” yer aldığı isim/adres etiketi bulunmalıdır.
Seyahat edilecek ülkenin evcil hayvan için istediği evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde evcil hayvan uçuşa kabul edilememektedir.
Bazı ülkeler yolcu beraberinde evcil hayvanın giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurunuz.
Kabin içerisinde taşınacak evcil hayvanların kafes/çanta boyutu 23x40x55 cm (genişlikxyükseklikxuzunluk) olmalıdır. Kabine alınacak evcil hayvanın kafesi/çantası ile birlikte toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemelidir. Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 8 kg’ı geçiyorsa kargo kompartımanında taşınır.
Aynı kafesi paylaşan, aynı türden olan ve birbirine alışkın (2 kuş, 2 kedi, 2 köpek) evcil hayvanların kabin içerisine kabul edilmesi için de toplam ağırlığın 8 kg‘ı ve kafes ölçülerinin 23x40x55cm’i aşamaması gerekmektedir.
8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler taşınamaz. 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler veteriner onayı olmadan taşınamaz. Kargo kompartımanında aynı kafes içinde bir anneden doğmuş, 8-24 haftalık, en fazla üç hayvan taşınabilmektedir.
Evcil hayvan hamile ise taşınamaz.
Türk Hava Yolları, taşınan hayvanın uçuş esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Kedi, köpek veya kuş alerjisi olduğunu sağlık raporu ile beyan eden yolcu olması durumunda kabin içerisine evcil hayvan kabul edilmez. Rehber köpek ile seyahat eden yolcu ile doktor raporu (kedi, köpek ve kuş alerjisi için) olan yolcuların aynı zamanda seyahat talebinin olması durumunda öncelik, rezervasyonu ilk yaptıran yolcudadır.
Kafes, canlı hayvanın sahibi tarafından temin edilir.
Her bir yolcu için en fazla iki adet evcil hayvan kafesi kabul edilir. Ancak kafeslerden sadece birinin kabin içerisinde taşınmasına izin verilir.
Kedi, köpek veya kedi ile kuş aynı uçakta ( farklı kabinlerde dahi olsa) taşınmaz. Köpek ve kuş farklı kabinlerde veya aynı kabin içerisinde mümkün olan en uzak mesafede taşınır.
Solunum problemi yaşayan kedilerin (persian, himalayan, burmese vb.) ağırlık limitleri dahilinde öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.
Basık ve kalkık burunlu solunum problemi yaşayan köpeklerin (pekinese, pug, shar pei, shih tzu, japenese spaniel, chow chow,english toy spaniel, bulldog, boston terrier, boxer, brussels griffin, mastiff vb.) ağırlık limitleri dahilince öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.
Yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) ücretsiz olarak kabin içerisine kabul edilirler. Seyahat edilen ülkenin kuralları gereği, uçuşa kabul edilecek rehber köpeklerin geçerli aşı kağıdı, kimlik kartı ve gerekli olan tüm dokümanların yolcu beraberinde eksiksiz bulunması gerekmektedir. Belgelerin eksik olması durumunda rehber köpek uçuşa kabul edilememektedir.
Duygusal destek amacıyla yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin uçağa kabul edilmesi için yolcu adına düzenlenmiş geçerli bir sağlık raporunun (akıl sağlığı uzmanından alınmış) mutlaka yolcu beraberinde bulunması gerekmektedir.
Rehber köpekler temiz, ağızlıklı ve özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.
Kabin içerisinde ve/veya kargo kompartımanında rehber köpek taşınabilmesi için uçuş saatinden en az 48 saat önce rezervasyon yapılması ve rezervasyonun onaylı olması gerekmektedir.
 

KKTC Varışlı Uçuşlarda Evcil Hayvan Kabulü

Tüm evcil hayvanlar için KKTC Veteriner dairesinden alınmış ithalat ruhsatı (Geçerlilik tarihi 60 gündür.)
İlk uçuşun yapıldığı ülkenin veteriner işleri müdürlüğünden onaylı ihracat sağlık sertifikası (uçuştan 48 saat önce muayene yapılarak sertifika alınmalıdır.)
Kedi ve köpekler için kuduz aşılarının ve diğer aşılarının yapıldığını gösteren pasaport ve sağlık karnesi (uçuştan en az bir ay en çok bir yıl önce kuduz aşısı yapılmış olmalıdır. Köpekler için yapılacak aşılar; Parvo, Distemper, hepatitis, leptospira kediler için yapılacak aşılar; Feline Enteritis, Feline İnfluenza kedi ve köpekler için kuduza karşı kandaki antikor düzeyini gösteren laboratuvar raporunun aslı.
Üç aydan küçük evcil hayvanlar KKTC’ye kabul edilmemektedir. Ancak annesi ile birlikte olması durumunda üç aydan küçük, iki aydan büyük evcil hayvanın pasaportunun olması, doğduğu andan itibaren aynı yerde kalması,enfeksiyona maruz kalması olasılığı olan vahşi hayvanlarla doğduğu yerde temas kurmaması, şartıyla KKTC ye girmesine izin verilebilmektedir. Yolcularımız, www.veteriner.gov.ct.tr web sayfası aracılığı ile ayrıntılı bilgi alabilirler.
 
 
SunExpress Havayolları genel kuralları için Tıklayınız
onlineucakbileti.com online e bilet sistemi ile THY, AnadoluJet, Sun Express, Atlas Jet, Pegasus Air, Onur Air, Bora Jet, Öger Türk gibi havayolu firmalarının en ucuz fiyatlarına anında ulaşabilirsiniz.
Uçak bileti satın alma işleminizi online olarak gerçekleştirirken vermiş olduğunuz kişisel bilgileriniz saklı tutulacaktır. Kredi kartı bilgileriniz kayıt altında tutulmamaktadır. Kişisel bilgileriniz yalnızca rezervasyon ve satın alma işleminizin eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesi için kullanılmaktadır ve bu bilgiler, üçüncü şahıs/kurumlar ile paylaşılmamaktadır. Bilgilerinizi eksik veya yanlış vermeniz durumunda doğabilecek sorunlardan onlineucakbileti.com portalı sorumlu değildir.

© 2024 Havayolları Uçuş Kuralları kaideleri uçaklarda uyulması gereken kurallar™ All rights reserved.
Sitemizden alınan biletler ile ilgili iptal iade ve değişiklikler A4443 nolu Kithara Turizm Seyahat Acentası tarafından gerçekleştirilmektedir. Telefon – 0 850 360 32 58
Bu web sitesi ONLİNE UÇAK BİLETİ İNTERNET BİLGİ HİZMETLERİ TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ markasıdır